Youtube Toolbar | KAPAT

6 Ocak 2008 Pazar

Feridun Düzağaç


Feridun Düzağaç (d.10 Ekim 1968, Adana) söz yazarı, müzisyen.

İlk kez Mersin'de bir grubun solisti olarak insanların karşısında şarkı söylemeye başladı. 1988’de aynı üniversitede okuduğu dört arkadaşıyla kendi müziklerini üretmek ve kendi şarkılarını yazmak için kurdukları TINI grubuyla şarkı yazmanın kutsal yükünü keşfetti. İlk bestesi Özdemir Asaf'ın Lavinia'sı, özel radyoların ilk günlerinde Ferdi Tayfur'un "Emmoğlu"sunun ardından bir ulusal radyoda en çok istek alan ikinci şarkı oldu. 1990 yılında yine aynı üniversitedeki 13 amatör şair arkadaşıyla 'İlk Rüzgar adını verdikleri antolojik formatlı şiir kitabında yazdıklarını yayınladı ve fırsatını bulup, iki yıl uzattıktan sonra 1992 yılında Çukurova Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. 5 yıllık paylaşımının anısına kaydettikleri TINI demosu 1994 Kasımında "Öğrenci İndirimi" adıyla Ada Müzik'ten yayınladı.

1995 Ocak ayında Sevgi Güryay'la hayatını birleştirdi. Aynı yılın Aralık ayında babası Salih Mete Düzağaç'ı trafik teröründe yitirdi.

Albümleri [değiştir]

Askerde yazdığı şarkılarını topladığı Beni Rahatta Dinleyin albümünü 1997 Ocak ayında, İstanbul'da yazdığı şarkılardan oluşan ikinci solo albümünü Köprüden Önce Son Çıkış ile 1998 temmuzunda sevenleriyle buluştu.

1999'un 2 kasımında minik prensesi Tuya Naz'ına kavuştu. 2000 yılında yayınlanan Bülent Ortaçgil'e Saygı albümüne onun Sevgi şarkısıyla konuk oldu.

Tam 33 ay sonra yine tamamen kendi şarkılarından oluşan © Tüm Hakları Yalnızlığıma Aittir albümü 2001 Mayısında dinleyicisiyle buluştu.

2003 yılında ise Orjinal Altyazılı müzik marketlerde yerini aldı. Bu albümle Düzağaç, popüler müzik piyasasında da ün kazandı.

2004 Ağustos ayında ara albüm olan Uzun Uzun Feridun Düzağaç isimli albümünü Harbiye Açık Hava Tiyatrosu konserinde 4 albümden çeşitli şarkıları söyleyerek albüm haline getirdi.

2006 Ocak ayında Bir Devam Filmi / Siyahbeyaz Türkçe Dublaj albümü yayınlandı.

Hiç yorum yok: