Youtube Toolbar | KAPAT

7 Ocak 2008 Pazartesi

Nuray Hafiftaş


Nuray Hafiftaş, 1964 yılında Kars'ta Doğdu. İlk Okulu Taksim'de okudu. İTÜ Devlet Konservatuar'ını bitirdikten sonra İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyetinde 4 yıl kadrolu devlet sanatçısı olarak çalıştı. Aynı yıllarda İstanbul Radyosu'nda da sözleşmeli sanatçı olarak 4 yıl çalıştı. Şimdiye kadar birçok albüm çıkaran sanatçının 100'ü aşkın söz ve bestesi kendisine ait olan eserleri var. Bunlardan "Ayrılık Nikahı", "Yalan Dünya" ve "İsyan Ediyorum"u Kibariye, "Hasret" ve "Gurbet "i ise İzzet Yıldızhan okudu. Sanatçının '' Sılayı Ver '' isimli son albümünde ise kendisine ait altı bestesi bulunuyor.

Tüm bunlarla türk müziğinin gönüllü neferi oldu Nuray Hafiftaş� Onu herkes gözlerinin güzelliğiyle tanıdı. Ancak onu yüz binlerce Türk Halk Müziği tutkununa sevdiren, müthiş yorumu, eğitimli sesi ile söz yazarı ve besteci tarafı oldu� Müzikal anlamda olsun, kişiliği ile olsun profesyonel müzik hayatına atıldığı günden bu yana çizdiği çizgiden ödün vermeyen Nuray Hafiftaş yeteneklerini sadece bunlarla sınırlamadı, bağlamasıyla olan dostluğu halen devam eden sanatçı bu özelliği ile meslektaşları arasında önemli ve özel bir konuma sahip� "Ben sansasyonla, dedikodu ile yıllardır tanışmadım� Ne olduklarını bilmem� Ben türkü söylerim, bağlama çalarım ve üretirim�" Yıllardır bunları söyledi ve bu sözlerin sahibi oldu.

Türk Halk Müziği'nin çağdaş, otantizme asla ihanet etmeyen ama teknolojiye açık bir neferi oldu. Zaman oldu kendi kulvarında birlikte yarıştıkları meslektaşlarının albümlerinde vokal yapacak kadar alçak gönüllü ve özverili oldu. Gün oldu yanılgıların faturasını bağlamasına çıkardı, güzel eserler üretti. Ürettiklerini de "sanatçı kıskançlığına" ters düşecek bir biçimde sanatçı arkadaşlarıyla paylaştı. Nuray Hafiftaş'ın Türk Halk Müziği klasik sanatçıları literatürüne girmesine neden olan özellikleri kuşkusuz sadece bunlar değil. "Eyvah Gönül" de ürettikleri eserlerden biri... Ateş Müzik etiketiyle piyasaya çıkan '' Sılayı Ver '' isimli son albümünü Suat Sakarya ve kendisi yönetti.. 13 eserden oluşan bu albüm yaklaşık üç yıl aradan sonra çıktı.
Albümler


2005 / Sılayı Ver / Ateş Müzik Üretim

Şarkı listesi :
1. Sılayı Ver
2. Bitlis
3. Nere Gidem Yar
4. Gurbet
5. Dert Garibe
6. Değmen Bana
7. Le Le Yar
8. Ay Balam
9. Toza Döndüm
10. Ele Ne
11. Bu Bayramda
12. Bizim Eller
13. İhanet Edersem

2022 / Leyli Leyli / Prestij Müzik

Şarkı listesi :
1. Ayvaz
2. Leyli Leyli
3. Halaya Gel (Harman Halayı)
4. Dön Gayrı
5. Sen Bir Yana
6. Ben Ağlamayım (Kim Ağlasın)
7. Dağlara Kirvem
8. Giden Yar
9. Beyaz Geceler
10. Hakka Gider
11. İnadına
12. Leyli Leyli Düet
13. Düğün Dernek

1999 / Eyvah Gönül / Prestij Müzik

Şarkı listesi :
1. Sen Küçüksün
2. Geliver
3. Men Unutabilmirem
4. Hınzır Paşa
5. Eyvah Gönül
6. Doktor
7. Gaçma Yarim
8. Ak Düştü
9. Aferin
10. Mendil
11. Su Sızıyor

Hiç yorum yok: