Youtube Toolbar | KAPAT

6 Ocak 2008 Pazar

Aşkın Nur Yengi


3 Temmuz 1970 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlköğrenimini Erenköy İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Ortaokul öğrenimine Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda çello öğrencisi olarak başladı, 11 yıllık öğrenim sürecinden sonra mezun oldu. 1981 yılında ortaöğrenimine devam ederken Onno Tunç orkestrasında Sezen Aksu'nun vokalisti olarak çalışmaya başladı. 1986 yılında Harun Kolçak'la birlikte 'Haydi söyle' adlı şarkıyla Eurovizyon Şarkı Yarışması'na katıldı. 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda 'Yeniden', 1988 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Portakal çiçeği', 1989 Çeşme Müzik Festivali'nde 'Artık Hiç Ağlama' adlı şarkılarla uluslararası platformlarda birincilik ödülleri kazandı.
1990 yılında Sevgiliye adlı ilk abümü ile iki milyon tiraj yaparak, son dönemde çıkan ilk başarılı genç sanatçı olarak adını duyurdu. Sonraki yıllarda Hesap ver, Sıramı bekliyorum, Karaçiçeğim, Haberci, Aşk kazası, Rafet El Roman ile Peşindeyim single'ı, Aşkın Nur Yengi 2002 ve son olarak Yasemin Yağmurları adlı abümleri yaptı. Almanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, İsveç, Hollanda, ABD gibi birçok ülkede sayısız turneye çıktı. Malta ve İngiltere'de klipler çekti. Başarılı albümleriyle sürdürdüğü müzik kariyerinin yanısıra değişik projelerde de yer aldı.
1980'li yıllardan bu yana birçok reklaem müziği seslendirdi. Kurtuluş adlı belgeselde Atatürk'ün akrabası Fikriye hanımı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı. 2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Kadıncıklar adlı oyunda tiyatro sahnesiyle tanıştı. Aynı yıl yine Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Olacak O Kadar Televizyonu adlı güldürü programında rol aldı ve programın müzik direktörlüğünü üstlendi. Cesur Kuşku ve Baylar Bayanlar adlı dizilerde, Zeki Alasya, Mehmet Ali Erbil gibi oyuncularla birlikte Ömerçip filminde rol aldı. Sezen Aksu'nun en değerli öğrencilerinden biridir.Bu yüzden zamanında çok başarılı olmuş, Türk Pop Müziği'nin ihtiyaç duyduğu yeni kan olarak büyük hayranlık toplamıştır. Ayrılmam adlı şarkısı Levent Yüksel ve Kargo tarafından yakın tarihte yeniden yorumlanmış fakat ikisi de orjinal kayıdın başarısını elde edememiştir.. Aşkın Nur Yengi şu an Haluk Bilginer'le evli olup 1 çocuk annesidir.
Albümleri
Sevgiliye, (1990)
Hesap ver, (1991)
Sıramı bekliyorum, (1993)
Karaçiçeğim, (1995)
Haberci, (1997)
Aşk kazası, (1999)
Peşindeyim, (Rafet El Roman ile single) (2001)
Aşkın Nur Yengi 2002, (2002)
Yasemin Yağmurları, (2004)
Aşk'ın Şarkıları, (2007)
Tiyatro Oyunları
Kadıncıklar, (2001)
Belgeselleri
Kurtuluş
Dizileri
Olacak O Kadar Televizyonu, (2001)
Cesur Kuşku Baylar Bayanlar
Filmleri
Ömerçip

Hiç yorum yok: