Youtube Toolbar | KAPAT

7 Ocak 2008 Pazartesi

Nilgül


1972’ de İzmir'de doğdu. İlk, orta, lise ve yüksekokul eğitimini İzmir'de tamamladı.

Okul yıllarında korolarda, çeşitli derneklerde müzik çalışmalarına başladı. 1993 yılında TRT İzmir Radyosu TSM bölümünün açtığı sözleşmeli sanatçı sınavını kazanarak çalışmalarına başladı. Sekiz ay sonra İstanbul'a yerleşti. Altı yıl boyunca İstanbul'da çeşitli yerlerde sahne aldı. Pek çok ünlü sanatçıya sahnede vokal yaptı. Albüm çıkana dek bir yıl Fedon’a ve üç yıl boyunca da Hayko'ya sahne çalışmalarında vokal olarak eşlik etti. 1998 yılında sahne çalışmaları devam ederken, TMC ile tanışarak albüm yapma kararı aldı. Uzun süren arayışların ardından repertuvar tamamlandı. Erhan Bayrak'ın aranjörlüğünü üstlendiği albümün hazırlıkları yaklaşık iki yıl sürdü. “Ömürsüz Sevdalar” Ekim 2000’de müzikseverlerle buluştu.

’Yüreğimi Eller Dağladı’’ve ‘’Allah Korusun’’ parçalarına klip çekildi.’’Ömürsüz Sevdalar’’ albümüyle dikkat çeken Nilgül “Balalayka” filminin sözleri Ayla Hacıoğulları’na ve müzüği Aşkın Arsunan’a ait Balalayka şarkısını seslendirdi.

Nilgül, 2002 şubat ayında yeni albümünün repertuar çalışmalarına başladı. Müzik yönetmenliği ve prodüktörlüğü Kıraç tarafından yapılan “Arabesk Günler” albümünde ses ve müzikleri Nilgül’e ait” Alem” “Güller Soldu” “Hani Herşeydim ve “Yan Kalbim Yan” isimli dört parça yeraldı. Nilgül böylelikle ilk defa söz yazarlığı ve besteciliği ile müzik severlerin karşısına çıktı. “Arabesk Günler” albümünde söz ve müzikleri Kıraç’a ait “Arebesk Günler” “Duy Beni” ve “Songünlerde”isimli üç parça yer alıyor. 9 aralık 2002 de piyasaya çıkan Arabesk Günler albümünün ilk klibi Duy Beni 'den sonra ikinci klibi Kara Sevda adlı parçaya çekildi.
Daha sonra "Sarhoş gibiyim" "Alem" "Arabesk Günler" adlı parçalarına da klip çekildi.

DİSKOGRAFİ
ALBÜMLER
"Ömürsüz Sevdalar" - 2001
"Arabesk Günler" - 2002

Yollara Düştüm

Yar dedin yar olmadım mı
Sev dedin sevmedim mi
Bir canım kaldı onu da
Bırak yaradan alsın
Kadir kıymet bilmez yarin eline düştüm
Onun için eşe dosta hayata küstüm
Senin yüzünden neler çektim yar
Seni bulmak için çok savaştım yar
Gündüzü gece ekmeği katıp
Dostu düşman ettim canım
Yollara düştüm

Hiç yorum yok: