Youtube Toolbar | KAPAT

6 Ocak 2008 Pazar

Burcu Güneş


12 Ağustos 1976 yılında İzmir Alsancak'ta doğdu. Babası Müzisyen Ali Güneş; annesi Bilge Özkan'ın tek kızıdır. İlkokul 2. sınıfta iken annesi ve babası boşanınca babasının yanında kalan Burcu, 18 yaşına gelince annesine olan özlemini dindirmek amacıyla annesiyle birlikte kalmaya başlamıştır. .. TAÇSAV tarafından "Türk gençlerine örnek yaşam tarzı nedeni ile 2001 yılı " İdeal Türk Genç Kızı " seçilmiştir.
Meslek Hayatı [değiştir]Babasının müzisyen olmasıyla küçük yaşlarda müzikle iç içe kalan Burcu Güneş ilk bestesini 12 yaşında yapmıştır. Daha sonra 13 yaşında babasına vokal yapmaya başlayarak küçük yaşta sahne deneyimi elde etmiştir. Babası ile kurdukları Dio, Trio ve orkestralarla, büyük otellerde ve tatil köylerinde jazz ve pop müzik şarkıları söylemiştir. O günlerde Burcu Güneş'e dinleyiciler tarafından "Zenci gırtlaklı beyaz kız" lakabı takılmıştır. 18 yaşında İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuvar Müdürü Prof. Müfit Bayraşa'dan şan, artikülasyon ve solfej dersleri almıştır. İzmir'in tanınmış Jazz klüplerinde ve bazı büyük otellerinde, yaz ayları Bodrum'da şarkı söylerken bir yandan Müfit Bayraşa ile çeşitli festivallere ve müzik yarışmalarına katılıp birçok ödül almıştır.
Kendi söz ve bestelerini o yıl İzmir'e gelen dünyaca ünlü klasik piyanistimiz Burçin Büke'ye dinletmesi ile profosyenel hayata adım atmaya başladı. Birlikte stüdyoya girerek her ikisine ait şarkılar oluşturup kayıtlarını hazırlayıp Raks Universal plak şirketine gönderdiler. Bu kayıtlar İstanbul 'a Raks Universal plak şirketine gönderildi. Bir hafta sonra bu şirketten gelen teklifle acil olarak İstanbul'a ilk albümünü hazırlaması için çağırıldı. 1998 yılında Garo Mafyan, Nino Varon, Tanju Arıkan ve ekibiyle ilk albümü "Aşk Yarası"nı piyasaya sürdü. Albümde Gloria Gayner'ın söylediği "First be a Woman" isimli şarkıyı Zeynep Talu'nun yazdığı Türkçe sözlerle yorumladı. Albümden 2 şarkı "Alimallah ve Yaşadık Bitmedi" Fransa'da "compilation" bir albümde yer aldı. 1998 yılının en iyi çıkış yapan bayan pop şarkıcısı ödülünü aldı.
2001 yılında 2. albümü "Tılsım" ı çıkardı. Albümünde Erhan Güleryüz'ün "Biz Aşkı Meleklerden Çaldık" şarkısının yanı sıra pop tarzının dışına çıkan bir eser olan "Çile Bülbülüm" isimli Türk Sanat Müziği şarkısını okudu. Bu albüm 700.000 satış rakamına ulaşmıştır.
2004 yılında "Ay Şahit" isimli üçüncü albümünü piyasaya çıkardı. Bu albümde kendi söz ve bestelerine daha yoğun bir şekilde yer vermesi dikkat çekti. Mert Ekren'in "Sahilden" şarkısında Ceza ile düet yaptı. T.M.S.F ihalesinde, sözleşmesini ve sanatsal faaliyetlerinin haklarını kendisi satın almıştır..
2006 yılında 4. albümü "Ben Ateş Ben Su" albümünü çıkardı. Bu albümde aşk, özgürlük, yenilenme, sevgi, farkındalık, kendini sorgulama temalarını işledi.
Diskografi

Aşk Yarası
(1998)Raks Müzik
1. Alimallah
2. Sende Vur
3. Aşk Yarası
4. Hep Seni Sevdim
5. Sonbahar Akşamı
6. Yaşadık Bitmedi
7. Bana Evet De
8. Hayallerde Gezginim
9. Uslu Dur
10. Gönlün Var Mı?
11. Amaney
12. Yollar

Tılsım
(2001)Karizma Müzik
1. Zorba Aşk
2. Çile Bülbülüm
3. Uzak Değilim
4. Biz Aşkı Meleklerden Çaldık
5. Kahve Telvesi
6. Aşk Kimlerde
7. Yansın Geceler
8. Tılsım
9. Yar Dediğin
10. Öğüt
11. Pardon(I Varka)
12. Güneş Doğacak
13. Tılsım Remix

Ay Şahit
(2004) EROL KÖSE PRODÜKSÜYON
1. Ay Şahit
2. Sınıfta Kal
3. Yakışır(Masai)
5. Uyan
6. Sahilden
7. Distortion
8. Savulun Yıllar
9. Çarpar
10. Kanım Kaynadı
11. Coğrafya
12. Uzağına Düştüm
13. Kulun Olayım
14. Ne Olacak
15. Alışmak
16. Sahilden Dance Version

Ben Ateş Ben Su
(2006) Seyhan Müzik
1. Artık Aşk Yok
2. Ben Yeter miyim?
3. Bu Gece Beni Görmeden Uyuma
4. Doğuştan Böyleyiz
5. Erteleme
6. Gaip Yol
7. Gayya Kuyusu
8. Jamaika
9. Kaybol Benle
10. Maske
11. Olmazsan Olmaz
12. Seven
13. Söyle
14. Takılır Aklım
15. Yalan

Hiç yorum yok: